petak, 26. kolovoza 2011.

HDR petak I

Panorama Metkovića u sumrak. HDR obrada je naglasila formu koju u "hladnoj" noći čini "topla" ulična rasvjeta. Kada kažem hladno tj. toplo mislim na temperaturu boje svjetla, jer je fotografija snimljena u lipnju 2010.

HDR. U zadnjih 5-6 godina ovo je postala jedna od najzanimljivijih (ili bolje reći najkontroverznijih) tehnika u fotografiji. Iako je stekao ogromnu popularnost zahvaljujući digitalnoj fotografiji, posebice posljednjih godina, HDR kakvog ga danas poznajemo nastao je još 80-ih godina 20. stoljeća, a sam koncept postoji još iz vremena nastanka same fotografije - tj. iz 19. stoljeća.

HDR (eng. High Dynamic Range) je tehnika spajanja više fotografija različite svjetline (ili pravilnije različitih ekspozicija) u jednu fotografiju visokog dinamičkog raspona. Iako je tehnologija danas napredovala do točke da se dosta dobre HDR fotografije mogu dobiti iz jedne fotografije, najčešće se HDR stvara iz 3, 5 ili više fotografija. Da bi se dobile oštre fotografije, posebice pri dugim ekspozicijama, ali i radi idealnog preklapanja kadra često je neophodan i stativ za uspješne HDR fotografije.

Vrhunac popularnosti ova tehnologija proživljava zadnjih nekoliko godina, prvenstveno zbog nepretka tehnologije. DSLR fotoaparati postaju iz dana u dan sve bolji i dostupniji, a računala su već par godina dovoljno snažna da bez problema u nekoliko minuta progutaju ogromnu količinu informacija i zadataka koju pred njih stavljaju programi za izradu HDR-a. Kada već spominjem, onda ću i navesti neke najpopularnije programe za HDR. To bi bili Photomatix, Photoshop, Nik HDR Efex Pro itd.

Zašto kažem da je ovo kontroverzna tehnika? Na internetu se mogu pronaći brojne rasprave o HDR-u, njegovoj primjeni, vjerodostojnosti u bilježenju stvarnosti oko nas i tomu slično. Osobno mislim da ne postoji pravilo i ne smije postojati, koje bi bilo koga ograničavalo u kreativnosti, a posebno u HDR fotografiji. Sigurno HDR fotografija nije i ne može biti dokumentarna fotografija, niti će se nalaziti u encikolopedijama znanja kao referentan prikaz bilo čega, ali je sasvim legitimna grana fotografije. Pa makar i alternativna.

HDR je veoma široka tehnika koja omogućava da se od dosadnog i neatraktivnog prizora dobije jako zanimljiva i snažna fotografija. Ponekad HDR fotografija izgleda prenaglašeno, gotovo poput slike iz stripa, a ponekad je HDR postupak izveden tako suptilno da je jako teško primjetiti da se radi o HDR-u. Za dobru HDR fotografiju treba dosta vježbe da bi se znali prepoznati motivi koji su zahvalani za HDR, pored toga znanje o samoj fotografiji i likovnosti nije višak, a tek na kraju dolazi obrada u računalu koja opet traži praksu i iskustvo da se ne prijeđe granica između dobre i loše obrade. Upravo zbog neznanja i nestručnosti u procesu obrade HDR-a mnogi fotografi brzo odustanu od HDRa, a potom i postanu protivnici ove tehnike.

Osobno ne fotografiram HDR svaki dan, niti mi je prioritet, ali je dobra vježba s vremena na vrijeme napraviti pokoji HDR. Dapače, smatram da je HDR na neki način blizak slikarstvu jer se mogu dobiti neobične forme, boje ili strukture koje se klasičnim fotografskim postupkom ne bi mogle naglasiti niti vidjeti. Iako je HDR trenutno možda i podcjenjena tehnika, ipak treba iskoristiti mogućnosti koje nam pruža tehnologija, jer ako ne bi tako postupali onda bi stajali u mjestu. Na kraju krajeva i sama fotografija se pojavila u trenutku kada je tehnološki razvoj to omogućio (u povjesnim razmjerima tek nedavno - prije 170ak godina). Zato bi svi protvnici HDR-a najprije trebali napraviti 4-5 poštenih HDR fotografija (od izbora motiva, kompozicije do obrade) pa onda s argumentima krenuti u konstruktivnu rapravu o HDR-u.

Na kraju, mislim da nije problem u HDR-u nego u ljudima. Jednostavno postoje dobre i loše fotografije, a za dobru fotografiju treba puno više od jedne tehnike obrade. (To ne znači da je fotografija na početku članka dobra!)

P.S. Za neupućene koji misle da su upućeni; dobro osvjetljena fotografija, fotografija s dobro izbalansiranim prednjim i stražnjim planom, fotografija s prekrasnim plavim nebom, fotografija živahnih boja i naglašenog kontrasta NIJE nužno HDR! ;)

2 komentara:

  1. Ej,ti si stvoren za novinara (HTV-a), ovaj P.S. na karaju je MRAK,

    OdgovoriIzbriši
  2. Hehe... Ma koje novinarstvo tigre! Aj neka si i ti naišao!

    OdgovoriIzbriši