subota, 25. listopada 2014.

Nevrijeme (navodno)

Apokalipsa s balkona.

Gornja fotografija je HDR snimak napravljen od 3 jpeg fotografije izravno iz fotoaparata. Dakle, osim činjenice da se radi o HDR snimku (stapanje više fotografija u jednu da bi se dobio što širi tonalni raspon) postprodukcija je minimalna.

Ovo sam snimio s balkona prije nekoliko dana i prizor je uistinu bio dramatičan, s tim da su na fotografiji boje malo više zasićene nego što su bile u stvarnosti.

Najzanimljivije od svega je to što su mediji najavljivali, malo je reći, apokalipsu. Nakon dužeg perioda lijepog i toplog vremena diljem države slijedilo je pogoršanje (točnije je reći normalizacija vremenskih prilika jer smo imali prvu polovinu listopada primjereniju lipnju i kasnom proljeću, nego ranoj jeseni), a kao i po stotinu puta do sada, obično pogoršanje se u objektivnim i eminentnim hrvatskim medijima najavljivalo kao kataklizma stoljeća. I naravno kao i uvijek prije, skupilo se nešto oblaka, puhnula južina pa bura, a u sjevernoj Hrvatskoj pao snijeg i.... Život nastavio dalje. Web portali nabrali klikova i komentara. U iščekivanju nove kataklizme, srdačan pozdrav!

četvrtak, 9. listopada 2014.

Magla iznad Metkovića

Pogled od mrtvačnice prema Podkraju.

Jučerašnji praznik Metković je dočekao obavijen gustom maglom. Sve fotografije ovdje objavljene nastale su između 7.30 i 8.00 sati jučer ujutro. Magle je bilo značajno više svega 30-ak minuta ranije i to bi zasigurno bile puno zanimljivije fotografije, ali i ovako se radi o poprilično zanimljivim prizorima.

Crkva sv. Ilije i dio starog dijela grada.

Pogled od crkve sv. Ilije prema centru.

Pogled prema centru i desnoj strani grada koja se zbog magle na Neretvi ne vidi.

Predolac obavijen maglom.

subota, 4. listopada 2014.

Mala škola metkovskih društvenih mreža: hashtag

Stigao #hashtag u Metkoviće.

Posljednjih godinu dana sve više primjećujem upotrebu simbola hashtag (#) na Facebooku (jasno, ovo je potpuno subjektivna procjena s obzirom da mislim isključivo na ljude s kojima sam u kontaktu na toj društvenoj mreži). I naravno u većini slučajeva to se radi potpuno pogrešno. Reklo bi se: bode oči! Od prenatrpavanja statusa besmislenih hashtagovima do potpuno krive sintakse (npr. korištenje simbola hastaga umjesto razmaka: #rijec1#rijec2#rijec3#rijec4....). Stoga, čisto da i ja dam svoj doprinos opismenjivanju metkovskih društvenih mreža, pronašao sam jedan kratak ali jasan članak o ovom svojevrsnom fenomenu. Slijede ulomci iz članka koji se u cijelosti može pronaći na: http://planb.tportal.hr/teme/249882/Hashtag-i-kako-ga-koristiti.html#.VC_ji6iSyQg

***

Kao što je poznato, hashtag se najviše koristi na Twitteru, a služi za označavanje i grupiranje poruka vezanih uz neku konkretnu temu, odnosno njihovo stavljanje u određen kontekst. Znači, ako netko objavi tvit s hashtagom #epic (kojim želi staviti naglasak na nešto izvanredno i vrijedno pažnje), klikom na njega izlistat će vam se i ostali najnoviji tvitovi s istim hashtagom.

Premda se pojavio još u vrijeme online chat servisa, hashtag su popularizirali upravo tviteraši, a prvi je put na toj društvenoj mreži upotrijebljen 2007. godine. Twitter je kasnije povezao hashtagove s rezultatima pretraživanja te ih uključio u trending topics, odnosno popis tema o kojima se trenutačno najviše raspravlja.

Mogućnosti primjene mnogobrojne su, bez obzira na to tvitate li privatno ili profesionalno. Primjerice, ako ste tvrtka koja organizira neku konferenciju ili događanje, kreiranjem jedinstvenoga hashtaga za taj događaj omogućavate korisnicima da lakše prate informacije o njemu, a oni će vrlo vjerojatno u konverzaciji na tu temu početi koristiti isti hashtag.

Također je vrlo zahvalno sredstvo novinarima za praćenje specifičnih globalnih ili lokalnih zbivanja, bilo da je riječ o prosvjedima u nekoj zemlji ili pak dodjeli Oscara. Hashtag može poprimiti i zabavan karakter, odnosno tviteraši ga koriste i za označavanje internih šala te diskusija koje 'kuži' samo uzak krug ljudi.

Premda oko kreiranja hashtaga nema prevelike filozofije, treba pripaziti na nekoliko stvari: 

  • hashtag treba biti kratak i ne bi smio prelaziti 20 znakova (i tada je već predugačak); dugim hashtagom ograničavate broj preostalih znakova u tvitu, čime ograničavate i ostale korisnike koji ga žele upotrijebiti. 
  • nemojte koristiti više od dva-tri hashtaga u tvitu; u suprotnome tvit djeluje poput spama te u konačnici izgleda ružno i prenatrpano. 
  • kada koristite hashtag koji se sastoji od više riječi, one moraju biti spojene, a pritom se preporučuje pisanje velikih slova za svaku novu riječ, primjerice #DodjelaOscara bolje je nego #dodjelaoscara. 
  • hashtag ne trpi dijakritičke znakove, što znači da ste pri njihovu kreiranju 'osuđeni' na englesku abecedu.
Ako vam je potreban jedinstven hashtag, odnosno riječ koja će označavati nešto vrlo specifično, svakako provjerite postoji li već isti. Sigurno ne želite upotrijebiti izraz za svoj događaj ili kampanju koji već koristi netko drugi.

Ako je moguće, uvrstite hashtag u samu rečenicu jer time štedite prostor. Primjerice: #DodjelaOscara ove godine nije donijela prevelika iznenađenja. Svakako pratite o čemu se tvita pod hashtagom koji ste kreirali i uključite se u konverzaciju!

***

I na kraju, zaključak. Korištenje hashtaga bez ideje što on predstavlja je samo po sebi paradoksalno jer onda cijeli koncept nema smisla i ne vodi ničemu. Gledajući šire, primjećujem poriv (a to i jest razlog ovog teksta) da se bude u trendu pa makar ne razumjeli trend. Kaže poslovica "Vidjela žaba da se konj potkiva, pa i ona digla nogu". Pa da ne bi uvijek bio dežurno žugetalo potrudio sam se biti konstruktivan i dati malo pojašnjenje cijelog koncepta.

A kako to u praksi izgleda, tj. praktična primjena hashtagova, pokušat ću pokazati večeras kada će se u dolje prikazanom okviru prikazivati svi moji tvitovi koji u sebi budu imali hashtag #rkMetkovic1963. Ako budem u mogućnosti objavit ću nekoliko tvitova s utakmice koju večeras igra domaći rukometni klub RK Metković 1963 protiv RK Osjeka. Također prikazat će se tvitovi i drugih korisnika ako budu koristili gore navedeni hashtag.

četvrtak, 2. listopada 2014.

Oborinske vode oko Poduha - 2. dio

Civilizacijske tekovine pomalo, ali hrabro stižu u Metković.

Ovih dana su u tijeku radovi oko famozne zgrade Vage tj. Poduha (ne koristim izraz stara Duhanska jer mi je prisjeo kada je jedan lokalni portal u naletu pismenosti ovaj lokalitet oslovio "Duvanska"). Naime radi se na kopanju i ugradnji slivnika za oborinske vode. Rekao bi netko "normalna stvar". E pa nije u Metkoviću! Kako sam već pisao u ožujku 2013. godine (link: Oborinske vode oko Poduha) oko obnovljene zgrade Vage nije bio proveden niti jedan jedini slivnik. Fenomenalna je činjenica da je obnova te zgrade predstavljana i još uvijek je bivši gradonačelnik predstavlja kao veliki uspjeh. A to što cijeli projekt pati od tzv. dječjih bolesti - to nema veze. Valjda.

Jedna od takvih nebuloza bio je upravo problem odvodnje oborinske vode (pored nedostatka adekvatnog parkinga i urbanističkog kaosa nastalog izgradnjom dviju zgrada u neposrednoj blizini, tj. unutar samog kompleksa Vage).

Kako se vidi iz priloženog i taj problem se sada rješava na adekvatan način. Daleko je ovo još od uređenog grada i urbanistički uređene sredine, ali malim koracima se ide naprijed.

I na kraju napomena: blagi komično-tragičan prizvuk teksta je namjeran. Prepucavanje sa šahtovima i kanalizacijom... Žalosno je što je uopće grad doveden na tu razinu da 6 šahtova predstavlja kakav takav uspjeh samo zato jer netko nije radio svoj posao prije 4-5 godina.

...
Nekima je ovaj jednostavan komad metala očito bio viša matematika.
Za one koji su bili lijeni otvarati link iz gornjeg teksta evo fotografije kako je to radila prošla vlast.