petak, 27. srpnja 2012.

Street Art Metković

Ne znam koji bi konkretno bio naziv ovog djela, ali po meni je ovo daleko najbolji rad. Cijelo djelo se može vidjeti na eMetkovic.com portalu (vidi link dolje), a ja bi ga osobno bez problema objesio u dnevnom boravku.

26. svibnja u Metkoviću je održana Street art inicijativa u sklopu koje je oslikan južni zid Neretvinog igrališta. Više o samoj akciji bilo je na eMetkovic.com i na metkovic.hr, a prije nekoliko dana sam prolazio pokraj tog zida s fotoaparatom pa mi se učinilo zanimljivim snimiti tu uličnu umjetnost. Za razliku od dosadašnjih prikaza ovih umjetnina, odlučio sam samo snimiti pokoji detalj iz najzanimljivijih crteža.

Valjda ne treba objašnjavati tko je ovo.

...

Detalj crteža "Autoportret".

Vrisak??

nedjelja, 22. srpnja 2012.

Procesija

Procesija

U prošlom postu sam imao fotografiju procesije na svetog Iliju lani, pa me je to podsjetilo na ovu fotografiju koju sam snimio na dan mlade mise don Mate Brečića, 18. srpnja 2010. Ova fotografija mi je zanimljiva zbog neobične atmosfere. Naime, procesija je krenula ispred župne kuće, a sama fotografija je snimljena nekoliko trenutaka prije samog polaska. Bogoslovi su baš u ovom trenutku pogledali u nešto meni iza leđa, a kako se radilo o vedrom srpanjskom jutru, sunce je obasjalo njihove bijele halje koje su poslužile poput difuzora tako da je svaki od njih osvjetljen haljom onoga ispred sebe. Još ako tome dodamo dim tamjana iz kadionika dobijemo ovako neobičnu, bezvremensku fotografiju; ili kolokvijalno rečeno: više sreće nego pameti.

petak, 20. srpnja 2012.

Sveti Ilija 2012

Procesija na svetog Iliju, 20.7.2011.

Svim Metkovkama i Metkovcima, a i svima koji slave svetog Iliju, želim sretan današnji dan, svetkovinu svetog Ilije. Objavljujem dvije fotografije snimljene točno u razmaku od 365 dana (ne 364 jer je ova, 2012. godina, prijestupna). Prva je detalj s vjerskog dijela proslave svetog Ilije, snimljena lani tijekom svečane svete mise, dok je druga, donja, njezina suprotnost. Snimljena je jučer na derneku, svjetovnom dijelu proslave svetog Ilije. Razliku sam i sam nesvjesno naglasio primjenivši na donju fotografiju HDR toniranje. Donja mi je fotografija, po mom mišljenju, zanimljiva još i zbog neobično uređenog štanda. Muška torza, gola ali i odjevena, naslagana po podu i stolu poput nekakvih skulptura, s hlačama koja vise iznad njih (obično hlače dođu ispod torza, zar ne?). U svakom slučaju, želim svima puno sreće i veselja na današnji dan, dan sveca zaštitnika grada Metkovića!

Detalj s derneka pred svetog Iliju, 19.7.2012.

srijeda, 18. srpnja 2012.

Gornji i donji horizonti - 2. dio

Prizor s Unke tijekom prve velike poplave u siječnju 2010.

Dr.sc. Mario Šiljeg, tehnolog za vode i vodoopskrbu kaže slijedeće:
(tekst preuzet s eMetković Facebook stranice)
"Ne bih želio da se u javnosti stvori mišljenje kao da smo mi nekakva skupina vrištećih ekologa ili pak neka zelena „sekta“, jer mi to nismo. Duboko smo svjesni stanja u kojem se danas nalazi Republika Hrvatska, prvenstveno misleći na gospodarsi aspekt. Svjesni smo toga da je energetika područje gdje bi se najbrže mogli realizirati infrastrukturalni projekti, ali i činjenice da projekt Dubrovnik 2 može najbrže vratiti uložene novce. Zapravo, nismo protiv takvih projekata, ali smo protiv situacije u kojoj smo se našli, da se iza kulisa ovog projekta krije jedna mnogo ozbiljnija stvar, a to je realizacija druge faze „Gornji horizonti“ (dalje GH) u Republici Srpskoj.

dr. sc. Mario Šiljeg
Do sada su izgrađene četiri hidroelektrane, a rijeka Neretva gubi oko cca. 4 milijarde kubika vode godišnje. To su vode koje nisu direktno iz Neretve, ali su iz njenih pritoka, koje su se prije uljevali u rijeku Neretvu, a sada se ulijevaju u slivno područje rijeke Trebišnjice. Posljednjih godina uočavamo da rijeci Neretvi nedostaju te 4 milijarde kubika vode, a što se očituje prvenstveno porastom saliniteta u Neretvi, no imamo problem i u vodoopskrbnim sustavima. Imali smo u zadnje dvije godine u vodoopskrbnom sustavu grada Metkovića u ljetnim mjesecima vrlo znakovitu pojavu saliniteta. Ovakav nam poremećaj sugerira kako je prva realizacija GH-a već počela „pokazivati zube“, tj. počela je pokazivati utjecaj na rijeku Neretvu.

Republika Srpska ne može završiti projekt GH, a da joj Republika Hrvatska ne dopusti, tj. izrazi suglasnost. Bivša ministrica Holy tražila je u mjesecu ožujku aktiviranje elemenata zabrane koje nam nudi ESPO konvencija (Konvencija o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica). Prošle je godine i Bosna i Hercegovina postala potpisnik iste što je za Republiku Hrvatsku od velike važnosti, jer se sada može mnogo toga napraviti.

Što smatramo da bi se moglo dogoditi? 


Opravdano mislimo i sumnjamo da će se drugom fazom realizacije GH rijeci Neretvi, odnosno njenim pritocima, oduzeti još 2 milijarde kubika vode, koje se danas prirodno ulijevaju u Neretvu, a realizacijom ovog projekta ista će voda otići u slivno područje Trebišnjice. U ljetnim mjesecima mi smo na biološkom minimumu Neretve, a po proračunima te 2 milijarde kubika vode godišnje će drastično ugroziti biološki minimum rijeke Neretve, a time izravno ugroziti kako sustav navodnjavanja tako i kompletnu poljoprivrednu proizvodnju. Moguća je i ugroza vodoopskrbnog sustava ovog područja.

Valjalo bi svakako ostaviti Neretvu i njene pritoke onakvima kakve smo ih mi zatekli, kako ih je zatekla naša generacija, te ih takvima ostaviti generacijama koje dolaze iza nas. Na kraju, apeliram na Vladu RH da sa velikim oprezom ide u realizaciju s Republikom Srpskom u ovim projektima."

utorak, 17. srpnja 2012.

Gornji i donji horizonti

Aktivisti pokreta "Spasimo dolinu Neretve".

Zadnjih nekoliko dana dosta se govori o projektu Gornji horizonti. Dosta ljudi me pita o čemu se tu radi i čemu sad akcija „Spasimo dolinu Neretve“. Pa da pojednostavnim (a i sebi napravim podsjetnik):
  • Projekt punog naziva „Gornji i donji horizonti“ seže još u 50. godine 20. Stoljeća, a puni oblik je dobio 1970-ih.
  • Ukratko rečeno; postojeće hidroelektrane i one koje se planiraju izgraditi poput HE Dubrovnik 2, o kojoj se ovih dana govori, proizvode energiju na način da ih pokreće voda uzeta iz toka rijeke Trebišnjice.
  • Voda koja sada čini tok Trebišnjice je „uzeta“ iz tokova Bune, Bunice koje se, nekoliko kilometara južno od Mostara, sjedinjene ulijevaju u Neretvu. Također isto vrijedi i za tok rijeke Bregave.
  • Kroz kraške ponore rijeka Trebišnjica napajala je mnoga vrela istočno i zapadno od Dubrovnika te, na kraju, sva vrela koja su izvirala na istočnom zaobalju rijeke Neretve, od jezera Kuti preko Metkovića do Deranskoga jezera u BiH iz kojega izvire rijeka Krupa. To znači da je prirodno jedan velik dio voda Trebišnjice završavao u dolini Neretve napajajući brojne izvore o kojima mogu svjedočiti nešto stariji Vidonjci, Bjelovirci i drugi žitelji lijevoga zaobalja rijeke Neretve. (preuzeto iz Metkovskog vjesnika, ožujak 2009.)
  • Ekološka aktivistica Ana Musa na svom blogu lijepa-nasa.bloger.hr piše slijedeće: 
    „Neki pametnjakovići koji pojma nemaju govore da to nema veze sa Neretvom, jer će se voda dobivati iz Trebišnjice. Već se zaboravlja kako se ta silna voda  stvorila u Trebišnjici: sistemom prevođenja, a ja to zovem krađom vode neretvanskih slivova Bunice, Bune i Bregave, koje su hranile Neretvu vodom. Prije nekoliko dana prošla sam i pokraj Bune i Bregave, obje rijeke su suha korita. Nema vode – otišla je u Trebišnjicu!“
  • Mario Šiljeg, bivši ravnatelj Agencije za zaštitu okoliša Republike Hrvatske, smatra da će skoro četiri desetljeća kasnije provođenje „Gornjih horizonata“ izravno ugroziti dolinu Neretve i tisuće hektara plodnih nasada u njoj. Objašnjava da je to zato što naši susjedi nemaju dovoljno onoga što je najpotrebnije za hidroenergetska postrojenja, a to je naravno voda. "Naime, njihov slijev Trebišnjice nije im dostatan, pa su se dosjetili uzeti koliko im treba iz slijeva rijeke Neretve", objašnjava Šiljeg i dodaje da su već realizirali prvu fazu projekta, a to je bila izgradnja tunelsko-kanalskih kompleksa "kojima će transportirati vode manjih rijeka što se prirodno ulijevaju u Neretvu, u svoje novosagrađene akumulacije".


Kada se sve ovo zbroji i oduzme stvari postaju jednostavne. Dolina Neretve isključivo živi od poljoprivrede, a za poljoprivredu su primarni resursi zemlja i voda. Bez jednog od tog dvoje nema poljoprivrede, a nama uzimaju vodu. Nesumnjivo je da će se hidroelektrane s vremenom isplatiti, ali „...nitko nikada nije rekao što Neretva gubi ovim projektom. Samo se javno priča što dobiva HEP i eneretski sektor...“ rekao je Ante Šprlje na tiskovnoj konferenciji građanske inicijative „Spasimo dolinu Neretve“. Već sada postoje problemi s opskrbom pitke vode u dolini Neretve, poznati su slučajevi kada su se ispod mosta u Metkoviću lovile lignje i hobotnice, a da ne pričamo što ć se dogoditi kada i ono malo vode što ostane u dolini postane more. 

Osim poljoprivrede u dolini Neretve, projekt Gornji Horizonti ugrožava i malostonske školjkare. Naime, zbog manjeg dotoka slatke vode u Malostonski zaljev remeti se omjer saliniteta vode, što je iznimno važno za razmnožavanje i uzgoj kamenica i mušula. Tako Gornji horizonti imaju nesagledive posljedice ne samo na dolinu Neretve već i čitavu Durovačko-neretvansku županiju.

Više o ovoj temi: link1, link2, link3, link4, link5

ponedjeljak, 16. srpnja 2012.

Spasimo dolinu Neretve

Moja fotografija koja se koristi na reklamnim materijalima hvalevrijedne akcije "Spasimo dolinu Neretve".

Ovih je dana ponovno dosta aktualna tema "Gornjih horizonata" i potencijalnog ekocida koji prijeti dolini Neretve. O tome su pisali i mediji poput index.hr i vecernji.hr, a dosta informacija se može pronaći na lokalnim metkovskim portalima metkovic.hr i emetkovic.com. Gornja fotografija se koristi u svrhu promocije inicijative "Spasimo dolinu Neretve". O toj temi biti će, nadam se, još govora.

četvrtak, 12. srpnja 2012.

Nik Software HDR Efex Pro 2

HDR fotografija načinjena u demo verziji softwarea "Nik HDR Efex Pro 2".

S obzirom da sam entuzijast po pitanju svih fotografskih tehnika, tehnologija, softwareskih rješenja i tako dalje, jučer sam, odmah nakon što je Nik Software to objavio, skinuo s njihovog weba probnu verziju softwarea za HDR fotografije.

Iako osobno smatram da je za HDR fotografiju Photomatix najbolje rješenje (ujedno i najružnijeg sučelja i najkompliciraniji za korištenje), Nik Software se s ovom inačicom programa ipak približio Photomatixu za nekoliko koraka. Komplicirane stvari su pojednostavnili, poboljšali su HDR algoritme, dobre stvari zadržali ali i dodali nekoliko noviteta. Sve u svemu; veoma dobra nadogradnja. Kao i prva inačica, i druga je očito namjenjena početnicima i naprednijim amaterima s obzirom da je korisničko sučelje veoma jednostavno i intuitivno. Uz to, zadržana je paleta gotovih predložaka uz pomoć kojih se može doći do veoma dobre HDR fotografije u svega nekoliko klikova.

Još jedna HDR fotografija učinjena s Nik HDR Efex Pro 2. (već sam ovu fotografiju objavio samo nije bila urađena s Nik HDR-om već s Photoshopovom HDR opcijom.)

Kao najbitniju novu stvar istaknuo bih novi napredni okvir za redukciju duhova i za redukciju kromatskih aberacija. Redukcija duhova se obavlja slično kao i u Photoshopu CS5 i CS6, tj. izabere se referentna fotografija. Navedeni okvir se javlja prije samog početka rada na mapiranju tonova i ukoliko je potrebno može se na njega vratiti kroz paletu History. Ostalo; standardno kvalitetno i ugodno za rad kao i ostali software od Nik-a.