srijeda, 25. veljače 2015.

Vatrogasci

Vatrogasno vozilo metkovske Javne vatrogasne postrojbe u "akciji" na završnim maškarama.

ponedjeljak, 16. veljače 2015.

Pljačka, korupcija i otpor u Metkoviću

Proširila se vijest do Skandinavije da u maloj zemlji na balkanu pljačka i makro lopovluk prolaze nekažnjeno pa je tako i ova šaka Vikinga došla po svoj komad kolača.

Uhvaćeni na djelu! Mito i korupcija u metkovskom pokladnom društvu!

Remember, remember, the fifth of November, Gunpowder Treason and Plot! ;)

ponedjeljak, 9. veljače 2015.

Počele metkovske poklade 2015

Majstori od maškara.

Prometni redar u akciji.

Dječja maškarana povorka.

Maskenbal u gradskoj dvorani.

Svaka sličnost sa stvarnim osobama je namjerna i plod je dugotrajnog rada. :)

Svaki detalj je bitan. #osvjezivaczraka

utorak, 3. veljače 2015.

Fraktalna umjetnost

...
U posljednje vrijeme baš se i ne bavim fotografijom, što zbog raznih obveza, što zbog ružnog vremena (nekome je upravo kiša, južina, munje i sl. pravo vrijeme, ali nisam ja taj tip). Kreativnu zadovoljštinu zadnjih nekoliko dana pronalazim u generiranju/kreiranju fraktala. Da skratim sebi posao pisanja teksta (a teško da bih mogao u 2-3 suvisle rečenice sažeti svoje poimanje ovih oblika) malo sam pretražio internet i pronašao sam definiciju fraktala koja kaže:
Fraktali su geometrijski oblici poput pravokutnika, kružnica i trokuta ali sa posebnim svojstvima koje ovi nemaju, a to je svojstvo samosličnosti. To znači da fraktal može biti podjeljen u sitne djelove od kojih je svaki reducirana kopija veće cjeline. Osnova geometrije ovih triju oblika poznata je od doba Euclida (300 BC), dok je fraktalna geometrija mnogo mlađa (20. stoljeće). Fraktalne slike nastaju iteracijom tj. uzastopnim ponavljanjem nekog računskog ili geometrijskog postupka.
Fraktali su, dakle, slike nastale ponovljenim matematičkim računom ili geometrijskom konstrukcijom.
Fraktalne slike koje sam ovdje objavio su rezultat konstrukcija u Apophysis softwareu. Radi se o open source softwareu i postoji nekoliko verzija dostupnih po internetu, jer je zajednica koja se okuplja oko ove vrste umjetnosti dosta živahna i produktivna. Koliko sam mogao vidjeti zajednica je najaktivnija na deviantArtu i na nekim forumima. Na tih nekoliko lokacija može se pronaći dosta korisnih informacija koje su i meni pomogle u svladavanju osnova ovog softwarea.

Uglavnom; ovakve slike i prikazi fraktala su i mene iznenadili jer sam na spomen fraktala do sada mislio na one jednostavne spirale i trokute koji se ponavljaju i u pravilu bi bili u nekim presaturiranim i nespojivim kombinacijama boja (npr. pogledaj link 1 ili link 2). Mogućnosti manipulacije fraktalima u gore spomenutom softwareu su ogromne i nemaju veze s jednostavnim i primitivnim fraktalnim oblicima. Ovo što sam ovdje objavio nazvao bi tek grebanjem površine. More to come...

...

...

...